Penny Experiment 2: $204 for $23

I visited my mother in New Jersey this weekend to check out her new TV, get bangs cut to hide my healing scar, increase her freezer space by 1 filet mignon steak, and indulge in coupon insanity on behalf of The Penny Experiment. Saving are based on full shelf price v. net cost after sale price, coupons and other deals ($Shelf/$Sale).

Transaction 1 – $78.94 for $8.91

$15.54/$11.94  –  6 boxes of Quaker Chewy Granola bars
$ 4.00 /$ 4.00  –  2 bottles of G2 Gatorade
$ 3.30 /$ 2.40  –  6 cans of Contadina tomato sauce
$ 4.38 /$ 3.58  –  2 tubs of Betty Crocker icing
$10.74/$5.28  –  6 Hamburger Helper
$ 9.57 /$5.00  –  3 boxes of Maypo oatmeal
$ 3.69 / $2.47  –  Pepperidge Farm Cinnamon Raisin Bread

– $2 Quaker granola bars (2 x $1/2)
– $2 Gatorade G2 (2 x .50/1 doubled)
– $2.20  Contadina (2 x .75/3 partially doubled…weird)
– $2 Betty Crocker icng (2 x .50/1 doubled)
– $3 Hamburger Helper (2 x .75/3 doubled)
– $3.30 Maypo oatmeal (3 x .55/1 doubled)
– $1.10 Pepperidge Farm bread (.55/1 doubled)
——————————————————————–
Full shelf price: $60.22 
Sale price: $34.67
After coupons:  $19.07
Register rebate:  $10 off your next order (Quaker/Gatorade deal)
Net cost:  $9.07
Savings:  85%

$ 9.96 / $ 4.96  –  4 Right Guard deodorant
$ 3.78 / $ 1.92  –  2 Halls cough drops
$ 4.98 / $ 1.96  –  2 Aquafresh toothpaste
————————————————————–
$18.72 / $8.84
– $4 Right Guard (2 x $2/2)
– $2 Halls (2 x .50/1 doubled)
– $3 Aquafresh (2 x .75/1 doubled

Full shelf price: $18.72
Sale price: $8.84
Coupons:  $9
Savings:  100%

=====================================================

Transaction 2:  $32.09 for $3.39

$17.34 / $8.00  –  6 jars Ragu sauce
$  4.79 / $2.99  –  1 Hellmann’s mayonnaise
$  9.96 / $5.00  –  4 bottles of Pompeian vinegar & cooking wine

– $3.60 Ragu (3 x .60/2 doubled)
– $1.00 Hellmann’s
——————————————————————————–
Full price:  $32.09
Sale price:  $15.99
After coupons:  $11.39
Register rebates:  $5 off next order (Pompeian) & $3 off next order (Unilever)
Net cost:  $3.39
Saved:  89.5%

==========================================================

Transaction 3:  $22.32 for $2.16

$9.16 / $8.00  –  4 Skippy Peanut Butter
$13.16 / $7.96  –  4 Wishbone salad dressing

– $4.80 Skippy PB (4 x .60/1 doubled)
– $6.00 Wishbone (4 x .75/1 doubled)
——————————————————
Full price: $22.32
Sale price:  $15.96
After coupons:  $5.16
Register rebates:  $3 off your next order
Net cost:  $2.16
Saved:  91.4%

===========================================================

Transaction 4:  $21.33 for $3.66

$ 3.99 / $ 2.49  –  Lipton 100ct tea bags
$17.34 / $8.00 – 6 jars of Ragu

– $1.20 Lipton (.60/1 doubled)
– $3.60 Ragu (.60/2 doubled)
—————————————————-
Full price: $21.33
Sale price: $10.46
After coupons: $6.66
Register rebate: $3
Net cost:  $3.66
Saved:  83%

===================================================

Transactions 5 & 6 combined: $20.03 for $1.62

$ 5.18 / $3.00  –  2 Krusteaz pancake mix
$ 4.98 / $2.48  –  2 pints of Coffee-Mate creamer
$ 9.87 / $5.64  –  3 x 1-lb packs Butterball 93% lean ground turkey

– $2 Krusteaz (2 x .50/1 doubled)
– $3 Coffee-Mate (2 x .75/1 doubled)
– $4.50  Butterball ground turkey (3 x .75/1)
————————————————————
Full price:  $20.03
Sale price:  $11.12
After coupons:  $1.62
Saved:  92%

===================================================

Transaction 7 (Target):  $29.90 for $3.30

$29.90 / $15.30  –  10 x $1.53 Keebler cookies
– $2.00 ($1/3 x 2, Target website)
———————————————————–
Full price:  $29.90
Sale price after coupons:  $13.30
Rewards earned:  $10 Target gift cards
Net cost:  $3.30
Saved:  89%

GRAND TOTAL:  $204.57 for $23.04

Advertisements

4 Responses

  1. I’m trucking along at the CVS game, but I still am not at the deal finding level that you are at. Someday…

  2. CVS has been a little lite on the deals. What really makes a difference is the CVS email coupons, like $4 off a $20 purchase. Then the deals where you pay $3.99 and get back $3 work out well because that purchase coupon soaks up that extra .99.

  3. […] (how’s that for dedication?). When the totals were all added up, she managed to purchase $183.24 worth of food for $19.38 – an 89% savings. The purchase included the […]

  4. […] I often read about frugality bloggers who post about amazing savings on groceries and toiletries ($204 worth of products for $23! or $25 a week to feed a family of four!).  While I am trying to pare down our monthly grocery […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: